
دانلود راهنمای نگارش طرح درس روزانه-ملی
معلمان و دبیران ،دانشجویان فرهنگیان در اینجا می توانید راهنمای نگارش طرح درس روزانه-ملی با قالب طرح درس ملی – روزانه و فرمت Word دانلود و برای تایپ طرح درس روزانه-ملی استفاده کنید.
نوع فایل به صورت ورد می باشد و براساس طرح درس ملی نگارش شده است و در هر قسمت از این طرح درس ملی توضیحات لازم ارائه شده است.
تعداد صفحات 3 صفحه می باشد.
توضیحات راهنمای نگارش طرح درس روزانه-ملی
در اینجا متن های توضیحات هر قسمت از نگارش طرح درس روزانه – ملی را می توانید مطالعه کنید
در قسمت مشخصات کلی شماره طرح درس: موضوع درس: تاریخ اجرا: مدت اجرا: مجری: کلاس: تعداد فراگیران: مکان: نوشته می شود
الف: قبــل از تـــــــدریــس : اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی طبقهبندی جدید بلوم و برنامه درسی ملی
سطح هدف اهداف و پیامدها
هدف کلی بیان هدف اصلی درس بصورت کلی و با افعالی غیر قابل سنجش
اهداف مرحلهای بیان اهداف جزئی تر درس بصورت کلی و با افعالی غیر قابل سنجش
هدفهای عینی ( رفتاری آموزشی) اهداف (با رعایت توالی محتوای درسی)
انتظارات در پایان آموزش حیطه و سطح در بلوم عناصر برنامه درسی ملی
تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق
عنصر عرصه ارتباط با
خود خدا خلق خلقت
بیان اهداف درس بصورت جزئی و قابل مشاهده، سنجش و ارزشیابی بیان شود .
رئوس مطالب تیتر های درس
مواد و رسانههای آموزشی هر ابزاری که قرار است استفاده کنید کتاب تخته فیلم وسایل صحنه ی نمایش
پیش بینی رفتار ورودی اهدافی از درس قبل که معلم انتظار دارد دانش آموز آنها را فرا گرفته باشد تا بتواند وارد مبحث درس جدید شود .
(افعال باید قابلیت سنجش داشته باشد)
ایجاد ارتباط اولیه حد اقل سلام احوالپرسی حضور و غیاب و گفت جمله ای که فضای کلاس را آماده کند یا نوشتن جمله ای رو تابلو و……………… زمان: دقیقه
گروهبندی، مدل و ساختار کلاسی ساختار کلاس در هر مبحث به صلاحدید معلم فرق می کند ولی چیدمان کلاس در نحوه ی ارتباط معلم با فراگیران
خیلی موثر است دبیر باید بتواند راحت ذتمام دانش آموزان را ببیند و بین آنها رفت و آمد کند و به اشکالات آنها پاسخ دهد .
مثلا در تدریس گروهی چیدمان کلاس کاملا متفاوت با شیوه ی نمایشی خواهد بود .
روش ایجاد و تداوم انگیزه شروع درس با نام خدا
یک بیت شعر مرتبط با موضوع درس
یک آیه ی قرآن که مرتبط با موضوع درس باشد . زمان: متناوب
ارزشیابی آغازین توسط معلم سوالاتی مطرح می شود تا مشخص شود فراگیران پیشنیاز های مرتبط با این درس را فرا گرفته باشند بدیهی است که سوالات با افعال قابل مشاهده، سنجش و ارزشیابی بیان شود . زمان: دقیقه
روشهای تدریس روش تدریس در هر درس و مبحث بر اساس تشخیص معلم تعیین می شود بدیهی است که روشهای فعال تدریس یادگیری را عمیق تر و دانش آموز را فعال تر می کند .
ب: فعالیتهای مرحله حین تدریس
آماده سازی پرژکتور و……………….. توسط دبیر و یا دانش آموز یا مسئول فناوری و… راه اندازی می شود . زمان: دقیقه
ارائه درس جدید فعالیتهای معلم- دانشآموز: این فعالیتها به صورت تلفیقی مطرح میشود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیتهای معلم و
دانشآموز است و منطقی به نظر نمیرسد و به همین خاطر از خطچین استفاده شده است.
فعالیت های معلم فعالیت های دانش آموزان
مدت زمان: 50 دقیقه
فعاليتهای خلاقانه دانشآموزان معلم باید در طول تدریس تلاش کند تا خلاقیت دانش آموزان برانگیخته شود . مسلم است با روشهای خلاقانه ولو در حد مطرح شدن یک مثال جدید از طرف دانش آموزان یادگیری تثبیت می شود (گاهی اوقات خودمان هنوز مزه ی تشویق معلم رو در مورد یک پاسخ خلاقانه را بعد از سالها فراموش نکرده ایم )
ج: فعالیتهای تکمیلی
ارزشیــابـــــی الف: تکوینی (در جریان تدریس)
سوالاتی که در جریان تدریس برای اطمینان از اینکه دانش آموز اهداف اولیه را فرا گرفته و آمادگی ورود به اهداف بعدی را دارد در جریان تدریس مطرح می شود
ب: ارزشیابی تراکمی
برای اطمینان از یادگیری معلم می تواند آزمون الکترونیک و…………… برگزار کند .
زمان: در طول تدریس زمان
جمعبندی و ساخت دانش جدید
ارائه ی خلاصه ای از درس و جمع بندی اهداف مهم درس برای جلوگیری از پراکندگی موضوعات و ارتباط دادن مفاهیم و اهداف مهم درس توسط دبیر یا دانش آموز
تکالیف و اقدامات بعدی فردی: ترسیم چارت درس و….
گروهی: برای تعمیق یادگیری تکلیفی بر عهده ی تعدادی از دانش آموزان گذاشته می شود بطور مثال: ارائه یک تحقیق در مورد موضوعات درسی و……..
عمومی: مطالعه درس
از انواع تکالیف آمادهسازی، تمرینی، توسعهای، خلاقیتی استفاده شود. زمان:
معرفی منابع معرفی کتاب سایت کانال و…… زمان: